Tüm İşler Aynı Değildir

Blog Post

 

 

Son 10 yılda 13 milyondan fazla Suriyeli evlerini ve topluluklarını terk etti. Şu anda bölgede 5,6 milyonu aşkın misafir ağırlayan Türkiye, hızla dünyanın en büyük mülteciye ev sahipliği yapan ülkesi haline geldi ve Ürdün ve Lübnan ev sahipliği yaptığı mülteci toplulukları bakımından 2. ve 3. sırada yer aldı. Halihazırda diğer baskılarla mücadele eden bu ülkeler, işgücü piyasalarında çalışma çağındakiler için yeterli iş üretilen bir ortam olmaması dolayısıyla muazzam bir baskı altında kaldı. Ürdün’de işsizlik oranı 2020’de %24’e, Lübnan’da %28’e ve çok daha iyi durumda olan bir ekonomi olan Türkiye’de bazı raporlar mülteci nüfusunda işsizlik oranının %17’nin üzerinde olduğunu gösteriyor.123

Yardımın sınırlı bir erişimi ve etkisi olduğundan bu ülkeler için bu sürdürülebilir bir pozisyon değil ve Suriye örneğinde, isteyenler için bile, önümüzdeki yıllarda eve dönüş için çok az umut var. Bu, mültecileri ekonomik olarak entegre etme çabalarının hem bu yeni gelenler hem de daha geniş nüfus ve şu anda ikamet ettikleri ülkeler için kritik olmaya devam ettiği anlamına geliyor. Ama bunu söylemek yapmaktan daha kolay. Göç, doğal afet, çatışma ve diğer ekonomik aksamaların yaşandığı ülkelerde – istihdam yaratmak çok daha zor olabilir.

Bu zorluklar göz önüne alındığında – sadece bir yeni istihdam bile kutlanacak bir şeydir. Bu nedenle, Building Markets’ta kutlamak için 2.658 nedenimiz olduğunu duyurmaktan son derece gururluyuz.

Türkiye’deki programımız için en son ekonomik etki rakamları, son üç yılda, bağışçılarının ve ortaklarının desteğiyle Building Markets ekibinin, girişimcilerin yeni sözleşmelerde 11 milyon dolardan fazla kazanmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Bu işletmeler, bunun yarattığı toplam tam zamanlı eşdeğer istihdam sayısının 2.658 olduğunu ve artmaya devam ettiğini bildiriyor!

Bu işletmelerin çoğu inşaat sektöründe olup, bunu BT hizmetleri, toptan/perakende ticaret ve imalat izlemektedir.

Building Markets, 2016’dan beri Türkiye’de faaliyet göstermektedir. Kurului 2018 yılından itibaren çalışmalarını, özellikle mültecilerin sahibi olduğu veya mültecileri istihdam eden mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ’ler) büyümesini desteklemeye odakladı. Türkiye kaynaklar açısından zengin olsa da, ülkenin anadili Türkçe ve nüfus Arapça konuşmuyor, rekabetçi bir özel sektöre sahip ve en bilgili girişimciler için bile zorlayıcı bir yapıya sahip. Building Markets’ın amacı, bu girişimcileri bulmak, onlara görünürlük kazandırmak, kapasite geliştirme faaliyetleri ve yeni müşterilere ve sermayeye erişim yoluyla potansiyel yaratan işlerini açığa çıkarmalarına yardımcı olmaktır.

 

Noontek, bir işletmenin doğru kaynaklar ve destekle donatıldığında sahip olabileceği başarı ve ölçeğin harika bir örneğidir. 2013 yılında kurulan Noontek, donanım ve elektronik sektöründe yirmi yıllık tecrübe üzerine kurulmuştur. Şirket faaliyetlerine, elektronik ve bilgisayar satışı ve ticareti ile başladı, ancak 2017 yılında e-ticarete atıldı ve burada teknoloji ürünlerinin ihracatı ve satışı için bir elektronik platform kurdu. Noontek, Building Markets’ın İhale Dağıtımı ve Teknik Yardım hizmetlerine dahil olarak, sözleşmeye dayalı işini genişletti ve 120 kişiye istihdam yarattı.

 

İnşaat sektöründe yapılan yeni sözleşmelerle 1.222 kişiye istihdam sağlandı. Bu işlerden birinde Suriye’li taş işçisi Zakaria Abdulrahim istihdam edildi. Zakaria, yeni işinin sadece finansal durumunu iyileştirmekle kalmayıp, ona bir aidiyet duygusu verdiğini ve becerilerini uygulamaya koymasına izin verdiğini paylaştı. Zakaria geçici işlerde çalışıyordu ama ailesini geçindirmek için tam zamanlı bir işe ihtiyacı vardı. Şimdi Türkiye’nin güney bölgesinde evler ve kamu yapıları inşa eden bir şirket olan SMM Stoneworks’te çalışmaktan memnun.

Beklenmedik bir harika haber, özellikle geleneksel olarak erkeklerin daha çok istihdam edildiği bir ekonomide 850 kadına yaratılan istihdam. Bu bizim için beklenmedik ve güzel bir durum olmakla birlikte Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi #5’i (cinsiyet eşitliğini sağlamak ve kadınların güçlendirilmesini) desteklemek için özel bir çaba sarf etmemize rağmen, sonuç beklediğimizden çok daha iyi oldu. Bunun sadece kadınlar için değil, aynı zamanda kadınların istihdam edildiği işyerleri, sosyal uyum ve ülke için de çok faydalı olacağını düşünüyoruz.

Dünya şu anda 82 milyondan fazla insanın zorla yerinden edilmesiyle tarihin en büyük mülteci krizini yönetiyor.4 Bununla birlikte 2020 yılında aşırı yoksulluk sınırı altında yaşayan insan sayısı 20 yıl aradan sonra ilk kez arttı.5 İstihdam yaratmak, istikrarı sağlamanın ve yoksullukla mücadele etmenin en etkili yollarından biridir ve yardımın genellikle hızlı ve sürdürülemez bir şekilde kullanıldığı mülteci toplulukları arasında bunu başarmak inanılmaz derecede zor olabilir. Bu nedenle alınan sonuçları kutluyoruz.

Yeni bir iş sadece bir istatistik değil, yeni bir yaşam şansı, aileler ve çocukları için daha güvenli bir dünya için bir fırsat ve daha iyi bir gelecek vaadidir.

 

Mülteciler Türkiye’de Binlerce Yeni İstihdam Yaratıyor ve Ekonomiye Önemli Katkı Sağlıyor

Basın Bülteni

 

ABD merkezli, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Building Markets, Türkiye’deki mültecilere ait işletmeleri destekleme ve ölçeklendirme çalışmaları ile bu mülteciler tarafından kurulan veya mültecileri istihdam eden yerel işletmelere yeni sözleşmelerde 11 milyon ABD dolarının üzerinde kazanç sağlamalarına yardımcı olduğunu ve bu sayede tam zamanlı 2,658 iş yaratılmasına yardımcı olduğunu duyurmaktan memnuniyet duyar.

Bu işlerin çoğu inşaat sektöründe olup, bunu BT hizmetleri, toptan/perakende ticaret ve imalat sektörü izlemektedir. 850’den fazla yeni pozisyonun kadınlar tarafından doldurulması, geleneksel olarak erkeklerin daha yoğun istihdam edildiği bir ekonomide beklenmedik ve iyi bir haberdi.

Son 10 yılda 13 milyondan fazla Suriyeli evlerini ve topluluklarını terk etti. Şu anda bölgede 5,6 milyonu aşkın misafir ağırlayan Türkiye, hızla dünyanın en büyük mülteciye ev sahipliği yapan ülkesi haline geldi ve Ürdün ve Lübnan ev sahipliği yaptığı mülteci toplulukları bakımından 2. ve 3. sırada yer aldı. Halihazırda diğer baskılarla mücadele eden bu ülkeler, işgücü piyasalarında çalışma çağındakiler için yeterli iş üretilen bir ortam olmaması dolayısıyla muazzam bir baskı altında kaldı. Ürdün’de işsizlik oranı 2020’de %24’e, Lübnan’da %28’e ve çok daha iyi durumda olan bir ekonomi olan Türkiye’de bazı raporlar mülteci nüfusunda işsizlik oranının %17’nin üzerinde olduğunu gösteriyor.

Building Markets, 2016’dan beri Türkiye’de faaliyet göstermektedir. Kuruluş 2018 yılından itibaren çalışmalarını, özellikle mültecilerin sahibi olduğu veya mültecileri istihdam eden mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ’ler) büyümesini desteklemeye odakladı. Türkiye kaynaklar açısından zengin olsa da, ülkenin anadili Türkçe ve nüfus Arapça konuşmuyor, rekabetçi bir özel sektöre sahip ve en bilgili girişimciler için bile zorlayıcı bir yapıya sahip. Building Markets’ın amacı, bu girişimcileri bulmak, onlara görünürlük kazandırmak, kapasite geliştirme faaliyetleri ve yeni müşterilere ve sermayeye erişim yoluyla potansiyel yaratan işlerini açığa çıkarmalarına yardımcı olmaktır.

Building Markets’ın Küresel Programlar Yöneticisi Ainsley Butler, “Türkiye’deki ekibimiz, mülteci girişimcilerin büyümelerine ve ticari faaliyetlerini sürdürmelerine yardımcı olan iş fırsatlarından yararlanmalarını sağlamak için özenle çalışıyor. Mülteci girişimler istihdam yaratabildiklerinde; Türk ekonomisini büyütürken, içinde bulundukları topluma da büyük bir fırsat sunuyorlar. Bu durum, Türkiye’deki kapasite geliştirme ekosisteminde çalışmalarımızı farklılaştırdığını düşündüğümüz ve sonuç yaratmaya devam eden çalışmalarımız için bizi motive ediyor.”

Birçok işletme, Türkiye pazarında küresel pandemi ile birlikte etkisi daha da artan önemli zorlukların üstesinden gelerek yeni sözleşmeler kazandı. Building Markets, yerel şirketlerin ihracata ve ihalelere yönelmelerini ve eşleştirme yoluyla yeni fırsatlar keşfetmelerini sağlayan profesyonel iş hizmetleri sağlamıştır. Bu, 2.658 kişiye istihdam yaratılması da dahil olmak üzere önemli ekonomik etkiyle sonuçlanmıştır.

Building Markets CEO’su Jennifer P. Holt, “Yeni bir iş sadece bir istatistik değil, yeni bir hayat için bir şans, aileler ve çocukları için daha güvenli bir dünya için bir fırsat ve daha iyi bir gelecek vaad ediyor. Bu potansiyeli ortaya çıkarabilecek işletmeleri ve girişimcileri desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapmak istiyoruz.”notunu paylaşarak Building Markets’in geleceğe dair rotası ile ilgili bilgi verdi.

 

*********

 

Building Markets Hakkında

 

Building Markets, Amerika Birleşik Devletleri’nde kayıtlı ve merkezi New York’ta bulunan bir 501(c)(3) kar amacı gütmeyen kuruluştur. Kuruluşun misyonu, yerel küçük işletmeleri yeni müşterilere ve sermayeye bağlayarak ekonomik büyümeyi teşvik etmek ve istihdam yaratmaktır. 2006’dan beri Building Markets 26.500 KOBİ’yi destekledi, 1,35 milyar ABD Doları tutarında sözleşme kazanmalarına yardımcı oldu ve 73.254 iş yaratılmasına yardımcı oldu. Building Markets, Afganistan, Haiti, Liberya, Mozambik ve Doğu Timor dahil olmak üzere çeşitli pazarlarda faaliyet göstermektedir. Şu anda Türkiye ve Myanmar’da ofisleri bulunmaktadır.

 

 

İletişim: Somar Nassar, İş Geliştirme Koordinatörü

Telefon: +90 (537) 962 14 56

E-mail:nassar@buildingmarkets.org

Websitesi: buildingmarkets.org 

Eşleştirme platformu:entrepreneurs.buildingmarkets.org